Що за Javelin отримала Україна від США

Україна отримала від США чергову партію передових переносних протитанкових комплексів Javelin, що вже стало хорошою традицією

Вистрілив і забув: Що за Javelin отримал…

Фото: Defense Express

Днями Сполучені Штати Америки передали Україні протитанкові ракети Javelin та інше військове обладнання на загальну суму 60 млн доларів. Взагалі, військова допомога Україні з боку США носить послідовний і систематичний характер – від початку російської війни проти України американці надали українській армії допомогу зброєю і технікою на 400 млн доларів.

Крім цього, у травні 2019 року підкомітет з питань оборони Комітету з асигнувань Палати представників Конгресу США затвердив проект закону “Про асигнування на потреби Міністерства оборони на 2020 рік”, де для України передбачено 250 млн дол.

Але зараз давайте більш детально зосередимось на “Джавелінах”, які від самого початку стали символом цієї самої допомоги з боку дружньої країни.

Військові з Джевелінами

Історія питання

Дискусія щодо поставок в Україну американської летальної зброї велася ще з 2014-2015 років. Одним із промоутерів ідеї був сенатор-республіканець Джон Маккейн, але тодішній президент-демократ Барак Обама під час своєї каденції всіляко блокував ініціативу, стверджуючи, що поставки зброї можуть призвести до ескалації насильства. Серед іншого, Україна просила конкретно ракетні комплекси Javelin – як засіб стримування танків, які Росія масово постачає бойовикам “Л-ДНР”.

Після президентських виборів в США 2016 року і перемоги республіканця Трампа дискусія щодо зброї поновилася і 30 квітня 2018 року тодішній президент України Петро Порошенко офіційно підтвердив надходження в Україну першої партії протитанкових ракетних комплексів американського виробництва Javelin.

Що собою представляють Джавеліни

FGM-148 “Джавелін” (FGM-148 Javelin) – це переносний протитанковий ракетний комплекс (ПТРК) виробництва американських підприємств Raytheon та Lockheed Martin. Перший серійний ПТРК третього покоління, якому властивий принцип “вистрілив і забув” – оператор ракетного комплексу не має супроводжувати і коригувати політ ракети, поки вона наближається до цілі.

Javelin призначений для ураження бронетехніки, укріплень на землі, а також деяких літальних об’єктів, що переміщуються на низькій висоті й швидкості – гелікоптерів або БПЛА.

Прийнятий на озброєння армії США в 1996 році, він активно використовувався під час війни в Іраку, а зараз постачається на експорт у деякі країни світу, зокрема й в Україну. Легкі, прості у використанні і дуже ефективні “Джавеліни” швидко завоювали популярність у арміях тих країн, які можуть собі їх дозволити.

Солдат з Джавелінами

Повний комплекс Javelin складається з трьох основних модулів:

  1.  Пульт управління – пускова установка M98A1 Command Launch Unit (CLU).
  2.  Боєприпас в транспортно-пусковому контейнері (має форму тубуса) Launch Tube Assembly (LTA).
  3.  Елемент живлення і система охолодження теплових сенсорів Battery Coolant Unit (BCU).

Транспортно-пусковий контейнер служить для безпечного транспортування і пуску ракети.

Ракета комплексу Javelin має інфрачервону головку самонаведення, завдяки якій і реалізований принцип “вистрілив і забув”, де після пуску ракета самостійно корегує траєкторію свого польоту. Також ракета обладнана крилами, що розкриваються за класичною аеродинамічною схемою.

Загрузка…

За вибором оператора, ракетна здатна уражати цілі як в лоб, так і згори вниз, де ракета попередньо набирає висоту перед атакою. У поєднанні з потужною тандемно-кумулятивною бойовою частиною, ці характеристики дозволяють ракеті вражати всі сучасні танки.

Також Javelin обладнаний системою “м’якого пуску”, що дозволяє стріляти з закритих приміщень.

Для того, щоб здійснити постріл з “Джавеліну”, необхідно лише:

  1.  Приєднати транспортно-пусковий контейнер з ракетою до пускового пристрою.
  2.  Зняти торцеву кришку транспортно-пускового контейнеру.
  3.  Увімкнути комплекс та запустити систему охолодження теплових сенсорів.
  4.  “Захопити ціль” за допомогою регульованого маркера наведення на моніторі пускової установки та вибрати тип атаки – прямий чи зверху.
  5.  Натиснути спускову клавішу.

При цьому вірогідність знищення цілі “Джавеліном” оцінюється у 96%.

Переваги та недоліки

Звісно, в Україні є власні протитанкові комплекси (ПТРК) – “Стугна-П” (експортна назва “Скіф”) та “Корсар”. Однак, всі вони поступаються Javelin, оскільки є комплексами другого покоління, тоді як американські “дротики” (javelin у перекладі з англійської – дротик) – третього.

Як вже можна було зрозуміти, головна переваги Javelin в тому, що вони працюють за принципом: “вистрілив і забув”. Тобто, ракета після наведення і захоплення цілі не вимагає участі оператора-стрілка.

Водночас, є у них і один суттєвий недолік – їхня вартість. Один постріл Javelin коштуватиме 100 тисяч доларів через дороговизну ракети. Експортна ж ціна одного комплексу становить 250 тисяч доларів, тоді як вартість “Корсара” лише 130 тис. дол., а ракети до нього – 20 тис. дол.

Наслідки

Зрозуміло, що поставки американської зброї в Україну будуть сприйняті Росією та особисто Путіним як виклик. Це справді може призвести до ескалації бойових дій на Донбасі. Але будьмо відвертими: Росія стільки разів вдавалася до загострення у цій війні, що давно стало очевидним – причини їй для того не потрібні, було б бажання.

Що характерно, перші “Джавеліни” надійшли в Україну навесні 2018 року і приблизно з того ж часу бойовики “Л-ДНР” перестали активно використовувати танки для провокацій на лінії розмежування. Тому можна вважати, що позитивного ефекту від їх появи на озброєнні ЗСУ було досягнуто миттєво. Разом з тим, у випадку серйозно загострення, Україні вже буде чим відповісти і що-що, а “Дебальцівська трагедія” (коли Росія за допомогою танків вибила ЗСУ з міста Дебальцеве) більше не повториться.

Джерело: depo.ua

Вхід

Вітаємо! Це форма входу для власників підприємств

Запам'ятатит мене Забули пароль?

Відновлення паролю

Register