Історія розвитку мистецтва пропаганди

Після багатьох дискусій, спершу Рада національної безпеки та оборони, а потім і Президент своїм указом продовжили дію санкцій проти російських соціальних мереж та інших електронних сервісів. Перед цим постанову із відповідним закликом прийняла і Верховна Рада України. Невже українська влада злякалася «мемчиків» та «фотожаб» із соціальних мереж?

Насправді питання тут набагато ширше. У сучасному інформаційному світі апріорі вага інформації, і відповідно засобів її поширення, значно вагоміша, ніж була навіть століття тому. А вже тоді її вважали досить потужною зброєю, адже саме завдяки пропаганді вдалося виключити із Першої світової війни одного із її ключових учасників, Російську імперію. Активна пропаганда більшовиків сприяла втраті мотивації російськими військовими, а суспільство мовчки проковтнуло сепаратний мир із тими, кого ще три роки тому вважало ворогом людства та головними антихристами планети. Цікаво, що через рік щось схоже відбувалося вже й у самій Німеччині, коли солдатів та моряків вже німецькі комуністи закликали покидати фронт і йти «брати все й ділити».

Вже у цьому конфлікті важливою деталлю стало те, що солдати не є простими гвинтиками армійського механізму, вони є самостійними індивідами, здатними приймати рішення відповідно до свого світобачення, яке не обов’язково має відповідати загальноприйнятому світогляду того суспільства із якого вони походять. Ключову ідею соціуму зазвичай формувала його еліта – владна верхівка. Очевидно, що ця система дала збій.

Виявилося, що провідну ідею можна не просто підточити чи суттєво порушити, а й повністю замінити. І ось, воїни, які щойно із бойовим кличем неслися в бій у повній готовності віддати своє життя за Імператора та Вітчизну вже повернули свої багнети проти нього.

Тоді основною інформаційною «зброєю» була поліграфія, що дозволяла надрукувати із метою подальшого розповсюдження листівки та газети. Це, звичайно, ускладнювало процес здійснення агітаційної діяльності, адже громіздке обладнання важко було заховати, а газети роздавати анонімно теж неможливо. Але навіть в таких умовах, як показує наведений вище приклад, було можливим зміщувати уряди не в найслабших державах світу.

Згодом технічний прогрес дозволив використовувати в таких цілях радіо. Державні машини почали використовувати засоби пропаганди для підриву міцності одна одної все частіше. Давно вже друк листівок перестав бути справою диваків-ентузіастів. Це було поставлено на конвеєр – системний потік в умовах ведення гібридних воєн. Радіо теж використовувалося для здійснення контрпропаганди. Особливо це стосувалося СРСР. Радіо свобода із Мюнхена та Голос Америки із Вашингтона створювали альтернативу радянській дійсності.

Тож застосування технологічних засобів поширення інформації не є новим у практиці протистоянь між державами. Але повернімося до того, що ми живемо в інформаційному суспільстві, коли в основному ведуться гібридні війни. А при такому типу воєн інформаційна боротьба набирає набагато більшої ваги.

У вільному демократичному суспільстві боротьба за свідомість людей теж набагато важливіша, ніж в автократичному, адже тут мова йде вже не про саботаж або заколот, а про цілком легальну зміну державного керівництва із подальшою можливою трансформацією державного устрою за рахунок людей, котрим тим або іншим чином навіювалися певні думки та враження, які з часом перетворюються у їхній свідомості на особисте об’єктивне бачення ситуації до якого вони ніби то дійшли самі.

Варто пам’ятати, що в сучасному технологічному суспільстві кібердиверсії (при цьому далеко не лише віртуальну) можуть нанести набагато більшу шкоду ніж класичні.

Тим часом, «Вконтакте» із підлітково-юнацької іграшки виросли разом із тим поколінням в якому ця мережа була популярною. Тепер нею користуються вже дорослі люди, ядро нації, а тому вплив на думку цих людей був визначальним у формуванні національної політики України.

Відтак, висновок безапеляційний: заборона російських соціальних мереж та інших електронних сервісів єдиний правильний крок по укріпленні національної безпеки України в умовах гібридної війни із північно-східним агресором.

Вхід

Вітаємо! Це форма входу для власників підприємств

Запам'ятатит мене Забули пароль?

Відновлення паролю

Register