Пандемії. Звідки вони з’являлися, як проходили, та куди зникали?

Зараз увесь світ шокований лютуванням пандемії нового (або китайського) коронавірусу. Хвороба, що за симптомами нагадує звичайний грип, несе за собою більшу смертність (щоправда, в основному серед літніх людей) та загальну невизначеність. Окрім цього, для багатьох людей ця пошесть принесла матеріальну скруту вже зараз, а ще для більшої кількості – елементарні незручності. Тож так чи інакше пандемія коронавірусу у світі SARS-CoV-2, що спричиняє недугу COVID19 торкнувся чи не кожного українця. Але, на жаль, це далеко не перша пандемія в історії людства. І далеко не найбільш смертоносна. Так які ще захворювання в історії забирали із собою величезну кількість людських життів та заставляли вірити очевидців у близькість кінця світу?

Перша відома класична пандемія ввійшла в історію під назвою «Фукідідова чума» або «Афінська моровиця» (431–427 рр. до н. е.). Остання назва більш правильна, оскільки, яка саме це була хвороба достеменно не відомо. Вона прийшла до Греції морем і заразила значну частину жителів тодішнього грецького світу (Ойкумени), тому, хоча вона поширювалася в основному лише в ареалі Східного Середземномор’я, проте відносно стародавніх греків набула вселенських масштабів. Цікаво, що розгорілася вона під час глобальної (з точки зору тих же греків) «Пелопоннеської війни».

Наступна жорстока пандемія, яку варто загадати – це «Чума Юстиніана» (з перервами тривала із 541 або 536 року до 750 р.) Чума, якою перехворів та видужав від неї Візантійський імператор Юстиніан. Вона і названа на його честь. Вчені до цього часу не впевнені звідки вона потрапила і взагалі чи мова йде про одну хворобу, чи описуються спалахи різних, не пов’язаних між собою епідемій. Проте хвороба теж вдарила по усій тодішній цивілізованій Європі. У деяких містах вимерло до 40 % від їх населення. З’явилася ця пошесть у період соціальних та природних потрясінь (велике переселення народів, землетруси, виверження вулканів). Згасла ж із пом’якшенням кліматичних умов.

Найвідоміша, мабуть, пандемія в історії – це «Бубонна чума» або ж «Чорна смерть». У Європі її пік припав на 1347–1353 рр., проте спалахи цього захворювання тривали ще упродовж століть. Примітно, що хвороба прийшла із завершенням того самого сприятливого кліматичного періоду, що зупинив «Чуму Юстиніана». Також, слід відзначити, що вона у Європі розпочалася із території сучасної України – південноукраїнський степ та Крим. Епідемія перекинулася у Європу із Китаю через Киргизію. В цей час у Європі померло близько третини населення (в Італії – половина).

Саме ця пандемія стала найбільш епічною, відомою, адже зустрічається у багатьох легендах, переказах, історичних романах. Пояснюється це тим, що вона відбулася відносно у недавній час і тривала із перервами достатньо довго. А також пошесть припала саме на період створення та зародження більшості сучасних європейських народних казок та легенд. Відзначилася ця хвороба і суттєвим впливом на соціальне життя континенту. Саме чорна смерть заставила європейців більш відповідально ставитися до особистої та соціальної гігієни. Для запобігання поширенню хвороби (яку часто розносили щурі та блохи) європейці почали прибирати свої міста, а також … митися.

Останньою найбільш масовою пандемією було поширення «Іспанського грипу» по завершенні Першої світової війни. Ним перехворіло близько 25 % населення планети. Померло до 20% тих, хто хворів. Це найбільша пандемія сучасності. Та незважаючи, на те, що вона відбулася вже у часи технічного прогресу, все ж достеменно невідомо про її походження. Є версії щодо її штучного походження у якості біологічної зброї.

Звичайно, у такому короткому огляді неможливо навіть згадати усі епідемії, які переживало людство, проте можна виявити певні їх закономірності. Усі вони траплялися у часи кліматичних та соціальних потрясінь, коли люди були фізично та психологічно виснажені.

Також, слід відзначити, що Україна у нашому помірному кліматі стояла осторонь від цих жахливих потрясінь. Набагато страшнішим ворогом українців завжди був голод, який часто виникав на наших землях внаслідок неврожаїв. Проте усе міняється і у нашому глобалізованому світі жодна нація не може опинитися осторонь від глобальних проблем людства.

Однак, дотримуючись декількох простих правил ми зможемо мінімізувати негативні наслідки нової пандемії для себе та оточуючих, а саме:

  • дотримуйтесь карантинних заходів та уникайте скупчень людей;
  • не торкайтеся обличчя руками;
  • часто мийте руки з милом чи обробляйте дезінфекційними засобами;
  • ретельно готуйте їжу, зокрема м’ясо і яйця;
  • мийте усі придбані продукти;
  • використовуйте захисні маски у приміщеннях зі скупченням людей;
  • уникайте незахищеного контакту з дикими та свійськими тваринам та ін.

А також не довіряйте неперевіреній інформації стосовно перебігу сучасної пандемії, довіряйте лише офіційним джерелам, адже ворог на східних кордонах України, навіть у такий скрутний час, не полишає спроб посіяти паніку серед наших громадян.

Вхід

Вітаємо! Це форма входу для власників підприємств

Запам'ятатит мене Забули пароль?

Відновлення паролю

Register