Як правильно подорожувати до Європи по безвізу: які документи потрібні, скільки взяти з собою та правило 90 на 180

Як правильно подорожувати до Європи по безвізу: які документи потрібні, скільки взяти з собою та правило 90 на 180

Відомо, що з 11 червня 2020 року українці зможуть їздити безвіз з біометричними паспортами в країни Шенгенської зони і країни Європи, як молдавани, і грузини. Про те, що потрібно знати і брати з собою повідомляє організація “Європа без бар’єрів”.

Поїздки в країни ЄС

Куди можна їхати?

Перед подорожжю слід перевірити, чи поширюється безвіз на вибрані країни.

Безвіз охоплює:

 • Країни-члени Євросоюзу, які є частиною Шенгенської зони: Австрію, Бельгію, Чехію, Данію, Естонію, Фінляндію, Францію, Німеччину, Грецію, Угорщину, Італію, Латвію, Литву, Люксембург, Мальту, Нідерланди, Польщу, Португалію, Словаччину, Словенію, Іспанії і Швеції.
 • Країни-члени Євросоюзу, які не входять в Шенгенську зону: Болгарію, Румунію, Кіпр і Хорватію.
 • Країни, які входять в Шенгенську зону, однак не є членами ЄС: Ісландію, Норвегію, Ліхтенштейн і Швейцарія.
 • Малі країни Європи: Сан-Марино, Монако, Ватикан, Андорру.

Також безвіз не стосується Великобританії та Ірландії.

Між країнами Шенгенської зони відсутня прикордонний контроль, і можна планувати поїздку відразу в кілька країн і перетинати кордони кілька разів. Прикордонний контроль проводять між країнами Шенгенської зони та країнами-членами Європи, які до неї не належать, а саме Болгарія, Румунія, Кіпр і Хорватія.

Поїздки в країни ЄС

Правило “90 на 180”

Подорож не повинно перевищувати 90 днів протягом 180-денного періоду.

Винятки з правила:

1) При розрахунку тривалості безвізового перебування не враховується час перебування в країнах Шенгену на підставі виду на проживання чи довгострокової візи.

2) Перебування в країнах Європи, що не входять в Шенгенську зону, не включаються в період перебування в Шенгенській зоні (90 днів). А для кожної з цих країн безвізове перебування вважають індивідуально.

Відповідальність за порушення безвізу

Термін безвізового перебування в країнах Шенгенської зони і Євросоюзу не може перевищувати 90 днів протягом 180, а всього – 180 днів у році. Відповідальність за порушення може бути як особиста, так і для держави. До держави може бути застосовано санкцію – зупинення з нею безвиза.

У разі особистої відповідальності – порушення безвізу без депортації. Зокрема, обличчя було в країні Шенгену довше покладеного терміну (90/180) за помилку при розрахунку або діючи свідомо. В такому разі на кордоні в паспорті поставлять штамп про порушення. Якщо затримка була не з особистої вини, то слід зберегти будь-які вагомі докази. Затримка більше, ніж на місяць понад певного терміну, може призвести до недопущення особи в країну в наступний раз.

Поїздки в країни ЄС

Якщо відповідні служби країни ЄС виявили людини з порушеним терміном, то йому дають 1-2 доби для того, щоб покинути країну. А при перетині кордону заносять у відповідні списки, наслідком чого може бути відмова у в’їзді до ЄС. Також до такої особи може бути застосована депортація без права відвідувати ЄС терміном до 10 років. Депортація також можлива у разі правопорушень і злочинів. Тоді особі може загрожувати позбавлення волі або депортація і відбування покарання будинку.

Також ризики непропуску в країни ЄС існують, якщо особа під час попередньої поїздки вчинила адміністративне правопорушення.

Найбільшій небезпеці бути недопущенным в ЄС можуть випробувати ті, хто вдається до надання відверто неправдивої інформації про себе або про мету поїздки, а також ті, хто покладається на послуги сумнівних фірм, готують підроблені документи. В такому випадку можна отримати штраф і заборону в’їзду в ЄС на термін до 5 років.

Особливо уважними повинні бути громадяни, які планують виїзд за кордон для сезонної роботи. Головним у плануванні такої роботи є підготовка документів за допомогою фірм-посередників, які “100% гарантують” пошук і забезпечення роботою за кордоном. Ці фірми, як правило, для залучення клієнтів використовують маркетингові прийоми. Так можна натрапити на аферистів, які збирають у людей гроші і зникають. Щоб мінімізувати проблеми за кордоном, слід переконатися, що агентство працює легально та має такі документи:

 • Ліцензію Міністерства соціальної політики на здійснення посередництва з працевлаштування за кордоном. Перевірити достовірність ліцензії та термін її дії можна на офіційному сайті відомства.
 • Договір із закордонним партнером в країні, де плануєте отримати роботу, повинен бути посвідчений нотаріально та легалізований в українському дипломатичному представництві.
 • Завірена ліцензія на працевлаштування за кордоном або посередництво, видана іноземному роботодавцю в його країні.

Ні в якому разі не погоджуватися на нелегальні умови праці в країнах ЄС. Незадекларована праця не дає можливості отримати захист у разі порушення умов праці роботодавцем, а також розраховувати на соціальне забезпечення у разі хвороби або нещасного випадку. Якщо такого працівника виявлять, то він змушений буде покинути країну, без права повернення назад.

Поїздки в країни ЄС

Готуємо документи

Українці часто довіряють організацію поїздок до ЄС туристичним фірмам, так як там займаються не тільки проїздом, проживанням та програмою заходів, але і готують всі супровідні документи для отримання віз. Після початку дії безвізу з ЄС українці отримають більше можливостей самостійно організувати свою туристичну поїздку.

Перед поїздкою в країни ЄС слід подбати про дійсності закордонного біометричного паспорта. Його термін дії – 10 років. Саме біометричний паспорт з безконтактним електронним носієм дає можливість подорожувати країнами ЄС без Шенгенської візи. Для безвізового в’їзду в країни Шенгену біометричний паспорт повинен діяти протягом не менше 3 місяців після передбаченої дати виїзду з Шенгенської зони.

Якщо у громадянина закордонний паспорт старого зразка, то у нього буде вибір:

 • Оформити новий закордонний паспорт і здати паспорт старого зразка.
 • Залишити старий паспорт і оформити другий з биометрикой.

У разі користування старими закордонним паспортом обов’язково потрібно буде оформляти візу для туристичних та інших короткотермінових поїздок до країн ЄС.

Крім закордонного біометричного паспорта слід мати з собою документи, які підтвердять цілі та умови перебування, і достатня кількість коштів.

Поїздки в країни ЄС

В дорогу слід взяти:

 • Документ, що підтверджує бронювання місця проживання або запрошення від особи, яка прийматиме у себе.
 • Зворотний квиток, готівкові або безготівкові кошти для покупки квитка.
 • Страховий медичний поліс.

Для поїздок з метою культурного обміну: програму заходу, квиток або запрошення від приймаючої організації.

Для поїздок на спортивні змагання: лист про реєстрацію як учасника змагань або програму заходів.

Для поїздок з метою лікування: документ з медустанови про лікування.

Для туристичних поїздок за посередництва турфірм: маршрут або програму подорожі. При підписанні договору з турагентством наполягайте, щоб він був написаний зрозумілою мовою, містив всі умови проїзду та проживання. Особливу увагу потрібно звертати на виноски, написані внизу дрібним шрифтом.

Для індивідуальних туристичних поїздок: якщо немає квитків на конкретні туристичні заходи, слід вміти впевнено пояснити прикордонникам свій план подорожі.

Безвиз не дає права на працевлаштування. Однак дозволяє знайти в країні ЄС надійного роботодавця і придивитися до умов праці на майбутнє. Якщо плануєте працювати в ЄС, то для цього слід оформити Шенгенську візу для роботи, національну візу або дозвіл на проживання та працевлаштування.

Скільки грошей взяти з собою

У кожній з країн ЄС та Шенгенської зони діють свої правила суми коштів, яку повинен мати іноземець. В середньому в день слід підготувати 45-50 євро. Для в’їзду в Польщу потрібно мати:

 • щонайменше 20 злотих на кожен день, але не менше 100 злотих для учасників туристичних заходів, молодіжних таборів, спортивних змагань або тих, хто приїжджає в медико-санаторні установи.
 • 300 злотих, якщо термін передбачуваного перебування не перевищує 4 днів.
 • 75 злотих, якщо термін перебування більше, ніж 4 дні.

Приблизний курс: 1 злотий – 6,7 гривні.

Поїздки в країни ЄС

Для в’їзду до Чехії терміном до 30 днів потрібно підготувати 1100 крон (33 тисячі крон на 30 днів). При знаходженні більше 30 днів 33 тисячі крон за перший місяць та 4400 крон за кожен наступний місяць.

Приблизний курс: 100 чеських крон – 106,7 гривні.

Для підтвердження достатньої кількості коштів з собою потрібно мати готівку, банківську картку або лист про обґрунтування і підтримку подорожі.

Подорожні зобов’язані декларувати митним органам ЄС наявну у них готівку в розмірі 10 тисяч євро і більше при в’їзді або виїзді з країн ЄС.

Нагадаємо, що з наступного року для в’їзду в країни Європи українцям доведеться проходити додаткову перевірку.

Джерело: znaj.ua

Вхід

Вітаємо! Це форма входу для власників підприємств

Запам'ятатит мене Забули пароль?

Відновлення паролю

Register