Відомі українці розповіли, що вони думають про виплату співробітникам Нафтогазу бонусів на $46 мільйонів

Багато хто сумнівається, що Нафтогазу варто було виплачувати стільки преміальних

Журнал Новое Время запитав у відомих співвітчизників, що вони думають про рішення наглядової ради НАК Нафтогаз України виплатити своїм співробітникам $46 млн преміальних після перемоги у Стокгольмському арбітражі у спорі з російським Газпромом.

Максим Лазебник, директор Всеукраїнської рекламної коаліції

Я, в принципі, добре ставлюся до легальних високих зарплат і бонусів, протиставляючи їх тіньовим схемам, за яких чиновники, депутати або правоохоронці, отримуючи досить скромні гроші, роз’їжджають на дорогих машинах між своїми елітними будинками, включаючи іноземні вілли.

Що стосується конкретного кейса, то мені чомусь він здається якоюсь хитромудрою комбінацією. І не факт, що всі бонуси підуть саме співробітникам. Хоча можу і помилятися, але віри офіційним заявам у мене небагато.

Людмила Горделадзе, директор київського кінотеатру Жовтень

Мене б це не хвилювало, якби гроші були приватні. А так – гроші державні, тобто якоюсь мірою наші.

Друге питання: премія – передчасна, адже Газпром подав апеляцію. Тобто питання не вирішене. І гроші держава Україна не отримала. А значить, це не премія, а крадіжка.

Іван Компан, директор академії Deloittе

Особисто мене багатомільйонні бонуси у Нафтогазі абсолютно не хвилюють. У мене немає підстав не довіряти наглядовій раді компанії, яка прийняла таке рішення. І сподіваюся, зробила це на підставі якихось “правил гри”, обумовлених заздалегідь.

Більше того, рішення про виплату бонусів ніхто не приховував, все було зроблено відкрито. Раніше, коли мова заходила про Нафтогаз, такого собі й уявити ніхто не міг.

Згоден, що суми вражають. Але, чесно кажучи, мене набагато більше обурює, коли гроші вкрадені, і про це всі мовчать. Нехай навіть мова йде про набагато менші суми.

Олександр Сугоняко, президент Асоціації українських банків

Така інформація викликає або сміх, або плач. Вважаю, це маразм – коли так звані державні діячі за середньої зарплати в країні у 4000 грн дозволяють собі такі бонуси. Як на мене, така вилка із зарплати – це тренд деградації і руйнації України. Адже це один зі способів присвоєння чиновниками коштів, що належать суспільству.

Ігор Гут, керівник шведського проекту Develop Your Business, член Несторівської групи

Ризик, професіоналізм і тим більше такий результат для держави повинні адекватно винагороджуватися. Така практика може залучити на держслужбу талановитих людей, що критично важливо зараз. На одному патріотизмі ми далеко не заїдемо.

Олег Рибачук, голова громадської організації Центр UA

Як заявив прем’єр-міністр Володимир Гройсман, це – перегин. Тому краще утриматися від виплати таких бонусів.

Я знаю, що є інша точка зору: мовляв, виплатити хороший бонус менеджерам, які виграли багатомільярдний позов – це нормально. Але чому в ситуації з Нафтогазом ніхто не говорить, що це монополіст? Виглядає дико, коли українці платять величезні, з точки зору своїх можливостей, зарплати за послуги, у яких велика частка монополії. У деякому роді схожа ситуація і з Укрзалізницею.

Крім того, на відміну від Заходу, у нас поки що немає ринку газу. Та й коли на Заході настають фінансові труднощі, бонуси топ-менеджерам там скорочуються у рази. Тому не вважаю, що зараз є сенс так демонстративно виплачувати величезні бонуси людям, які керують держкомпанією.

Анатолій Амелін, співзасновник, директор економічних програм аналітичного центру Український інститут майбутнього

“Дешева рибка – погана юшка”. Чому одним “недорогим” менеджерам ми готові пробачити щорічні збитки Нафтогазу у $10 млрд, що покриваються бюджетом, а іншим, які витягнули Нафтогаз зі збитків і заробили Україні мільярди, не можемо чесно заплатити премію в 1%?

Уявіть, як зміниться ефективність усіх держкомпаній, якщо там буде професійний менеджмент з ринковими зарплатами.

Тарас Прохасько, письменник

Оскільки це національна компанія, то не повинно бути таких витрат [на премії] для працівників. Тим більше що це держвласність, а значить – це досягнення всієї держави, а не окремих топ-менеджерів, які, до того ж, особисто не мали стосунку до перемоги [у Стокгольмському арбітражі], щоб за це отримувати надбонуси.

Національна компанія повинна працювати на держбюджет, а не робити невиправдані витрати.

Ельдар Нагорний, засновник Школи маркетингу SMS

Мені подобається, коли люди отримують за свою роботу гідну винагороду. Чому я повинен бути проти винагороди людей, які вчинили для моєї країни так багато?

Давайте поглянемо з іншого боку. Припустимо, їм виплатили бонус у 1000 грн. Уявляєте, як було б обурене суспільство! Так, може, вся справа не в бонусі, а в сумі? Чи не час заробляти більше?

Зоя Казанжи, консультант з комунікацій, агентство E’COMM

Не хвилює. Вважаю, це заслужений бонус за ту суму, яка була принесена Україні. Не треба забувати, що це 1%. Решта 99% – в казну країни.

Не варто забувати, що ми реально винні Газпрому $2,1 млрд за газ. І їх довелося б платити. З виграшу в $4,6 млрд за транзит – $2,1 млрд було зараховано арбітражем як повна оплата за газ. І це колосальні зусилля саме тих людей, які отримають премію.

Анатолій Октисюк, політичний аналітик центру Democracy House

Взагалі-то преміюють за якісь конкретні досягнення, за результат. Але у випадку з Нафтогазом преміювання Андрія Коболєва та інших співробітників Нафтогазу – передчасне. Неможливо зрозуміти, чому їх преміювали, за яку заслугу? Так, виграли суд, є рішення Стокгольмського арбітражу, але ж поки що не повернуто жодної копійки. Це взагалі дуже довгий етап. Та й преміювати потрібно юридичну компанію, яка виграла судовий процес. До того ж фактично вона була найнята ще до Коболєва, переговори велися ще за Кабміну Арсенія Яценюка.

Причому всі говорять, що це дотаційна держкомпанія, наполягають на підвищенні тарифів і відразу ж здійснюються такі багатомільйонні виплати менеджменту. У цьому випадку на перший план виходить питання справедливості і моральних принципів.

Хоча я підтримую ідею високих зарплат [державним] топ-менеджерам, але вони повинні бути пропорційними іншим зарплатам у країні.

Борис Херсонський, поет, психіатр

Мене не хвилюють чужі гроші у просторих чужих кишенях.

Алекс Ліссітса, гендиректор компанії ІМК, президент асоціації Український клуб аграрного бізнесу

Думаю, всім зрозуміло, що держслужбовці і держменеджери повинні отримувати гідні зарплати і премії. Питання тільки: як і в якому вигляді.

По перше. Якщо корпорація провела фінансовий рік успішно, то логічно, що треба преміювати роботу менеджерів. Але тут йдеться про проект, і питання логічне – наскільки кожна окрема корпорація повинна преміювати за окремо взятої проект (навіть дуже важливий і дуже успішний).

По-друге. Сума преміальних. Думаю, у Європі мало хто з менеджерів бізнес-компаній, я мовчу про держкомпанії, може навіть мріяти про такі бонуси

По-третє. Фактор Україна. Країна, яка останніми роками стабільно на межі банкрутства і чекає грошей від МВФ, виплачує дерменеджерам суми грошей в рази більше, ніж річна зарплата голови МВФ або ж канцлера Німеччини. Це занадто.

І по-четверте. Це поганий сигнал як для українського суспільства, так і для інвестора. Тому хлопцям з Нафтогазу потрібно вибачитися і сказати: “Cоррі, не подумали. Ми і далі працюємо на благо країни”.

Читайте цей матеріал у свіжому номері журналу Новое Время – №22 від 14 червня 2018 року

Джерело: biz.nv.ua

Вхід

Вітаємо! Це форма входу для власників підприємств

Запам'ятатит мене Забули пароль?

Відновлення паролю

Register